TB ārstēšana Latvijā ir valsts apmaksāta. Latvijā ir pieejami jaunākie, klīniski pieradītie un rekomendētie medikamenti un režīmi TB ārstēšanai
TB ārstē pēc zāļu rezistences rezultātiem – jutīga TB, Izoniazīda rezistenta TB un daudzzāļu rezistenta TB.
- Jutīga TB – TB izsaucējs ir jutīgs pret visiem efektīvākajiem TB ārstēšanā izmantojamiem medikamentiem.
- Izoniazīda rezistenta TB – TB izsaucējs ir rezistents (nejutīgs) pret vienu no efektīvākajiem TB ārstēšanā izmantojamajiem medikamentu – Izoniazīdu.
- Daudzzāļu rezistenta TB – TB izsaucējs ir rezistents (nejutīgs) pret diviem vai vairākiem efektīvākajiem TB ārstēšanā izmantojamiem medikamentiem.
Pastāv noteikti standarta TB ārstēšanas kursi. Pirmreizējiem pacietiem ar zāļu jutīgu TB tie ir 6 līdz 9 mēneši, gadījumos, kad pacietam ir daudzzāļu rezistenta TB – vidēji 15 mēnešu terapija, tomēr katrs gadījums tiek skatīts individuāli un tiek lemts vai nepieciešams ārstēšanas kursu pagarināt.
Ja TB pacients ir infekciozs (izplata baciļus) un atrodas stacionārā, sākumā līdz abacilēšanai (brīdim, kad pacients vairs neizdala baciļus) viņš nonāk izolatorā. Tiklīdz pacients ir abacilēts, izolācijas režīms tiek atcelts un pacients var turpināt ārstēties vai nu stacionārā (slimnīcā) vai ambulatori – ierodoties saņemt zāles tiešā medicīnas darbinieka uzraudzībā kādā no TB kabinetiem, kas atrodas visā Latvijā. Šobrīd pasaulē rekomendē TB pacientus ārstēt ambulatori, pat infekciozus TB pacientus, kuriem ārstēšanu var nodrošināt mājās, ja vien pacients neapdraud citus. Šajā gadījumā pacientam zāles tiek vestas uz mājām.
Galvenais priekšnosacījums pacienta veiksmīgai atlabšanai ir regulāri dzert TB zāles un ievērot ārsta noteikto režīmu, jo neregulāri dzerot zāles var veidoties zāļu rezistenta (nejutīga) TB, kuras ārstēšana ir ilgstoša un sarežģīta. Tāpat jāievēro veselīgs dzīvesveids – nesmēķēt, nelietot alkoholu un citas apreibinošas vielas, ievērot atpūtas režīmu, nodrošināt pastaigas svaigā gaisā, kā arī pilnvērtīgu un uzturvielām bagātu uzturu.