Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība

Jautājumi un atbildes

Biežāk uzdotie jautājumi par TB

Šis ir bieži sastopams mīts, ka ar TB var inficēties lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus, bet tā nav taisnība. TB izplatās no cilvēka uz cilvēku pa gaisu, ieelpojot sīkus pilienus, kurus izplata ar TB slims cilvēks, kuram nav uzsākta ārstēšana- klepojot, šķaudot, dziedot, smejoties vai runājot. Tomēr, uzsākot TB ārstēšanu, pacients ātri vien kļūst nebaciliārs (neizplata TB baciļus) un neapdraud apkārtējos.

TB infekcijas izraisītājs ir Mycobacterium tuberculosis mikobaktērijas. Smēķēšana novājina imunitāti un var veicināt TB slimības attīstību, ja cilvēks ir inficējies ar TB mikobaktērijām.

BCG vakcinācija jaundzimušos pasargā no saslimšanas ar smagām TB formām. Pasaules veselības organizācija ir noteikusi epidemioloģiskos rādītājus, pēc kuriem var vērtēt, kad BCG vakcinācija valstīs ir stingri rekomendējama. Latvijā saslimstība ir augstāka par minētajiem rādītājiem, kas apliecina šīs vakcinācijas nepieciešamību jaundzimušajiem. Diemžēl, ar katru gadu bērnu vakcinācijas skaits procentuāli samazinās, jo moderni jau ir atteikties no vakcīnas. No speciālistu viedokļa vakcinācija ir viennozīmīgi nepieciešama un tas nav diskutabls jautājums.

Klepus higiēna ir nepieciešama, lai mazinātu elpceļu slimību izplatību. Pamatprincipi ir ļoti vienkārši: nekad neklepot citam virsū, nekad nepieļauj, ka cits klepo virsū jums vai kādam citam. Vienmēr jāatceras pašam un jāmāca citus klepojot aizsegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, vai drēbes piedurkni.

Darbavietas tiek informētas, ka tajās ir konstatēts saslimšanas gadījums ar TB, nenorādot konkrētu personu. Iestādes darbinieki tiek aicināti izmeklēties uz TB. Ja zināms, ka kolēģu, draugu vai paziņu vidū ir atklāts TB gadījums, tad nekavējoties vajadzētu doties veikt profilaktisko pārbaudi. Ir divas iespējas izmeklēties – doties pie ģimenes ārsta un veikt plaušu rentgenu, vai arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma doties pie pneimonologa un veikt nepieciešamos izmeklējumus.

Galvenais nosacījums ir ievērot veselīgu dzīvesveidu, jo, saglabājot labu imunitāti, arī inficētam cilvēkam TB slimība neattīstās – jālieto pilnvērtīgs uzturs, jāuzturas svaigā gaisā, jāvēdina telpas, jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, jāseko savai un savu tuvinieku veselībai. Ja ir bijis zināms kontakts ar TB pacientu vai ir novērojami TB raksturīgie simptomi, ir jāvēršas pie speciālista un jāveic pārbaudes, bērniem tās ir tuberkulīna ādas raudzes, savukārt pieaugušajiem plaušu rentgens un krēpu izmeklējumi.