Diagnostika

Latvijā TB diagnostika un ārstēšana ir bez maksas visiem TB pacientiem – šie pakalpojumi ir valsts apmaksāti

Cilvēki ar sūdzībām par TB raksturīgiem simptomiem var vērsties pie ģimenes ārsta vai pie pneimologa (plaušu ārsta) bez ģimenes ārsta nosūtījuma, lai saņemtu nepieciešamos izmeklējumus un palīdzību. Pneimonolgu ambulatorās konsultācijas ir pieejams vairāk kā 20 TB kabinetos visā Latvijā.

Pamatā TB diagnostikai izmanto trīs metodes:

  • vērtē pacienta sūdzības,
  • veic plaušu rentgenoloģiskos izmeklējumus un
  • veic krēpu analīzes.

Ātrai diagnostikai centralizēti tiek izmantota diagnostikas iekārta, kas aptuveni divu stundu laikā pacienta krēpu bakterioloģiskos izmeklējumos var apstiprināt TB diagnozi un ļoti būtiski – arī nosaka, vai pacients slimo ar zāļu rezistentu TB formu.

Diagnoze bērniem balstās uz kompleksas izmeklēšanas rezultātiem. Parasti tiek veikts Mantoux tests (tuberkulīna raudze) vai QuantiFeron tests. Tālāk, bērnam tiek veikti radioloģiskie izmeklējumi un, ja nepieciešams, arī datortomogrāfija. Lielākiem bērniem, kas māk atklepot, izmeklē arī krēpas. Tuberkulīna ādas testu pasaulē plaši lieto ļoti sen, lai noteiktu TB mikobaktērijas klātbūtni organismā. Ar šo testu nevar noteikt, vai cilvēks ir slims ar TB, bet var apstiprināt inficēšanos ar TB. Tehniski tests tiek veikts ar šļirci, ievadot tuberkulīnu ādā, un pēc noteikta laika, kas parasti ir pēc 72 stundām, tiek izvērtēts rezultāts. Par to, ka tests ir negatīvs liecina, ja injekcijas vietā nav ne apsārtuma ne pietūkuma.

Lai nodrošinātu savlaicīgu TB diagnostiku un samazinātu risku citu cilvēku veselībai, valstī ir noteikti darbi, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm (tai skaitā rentgenoloģiskai izmeklēšanai), kā arī noteikts periodisko pārbaužu veikšanas biežums. Tāpat obligātās veselības pārbaudes attiecās uz atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, patversmju un sociālo centru klientiem, ārzemniekiem, kas vēlas saņemt uzturēšanās atļaujas, patvēruma meklētājiem u.c. grupas.