TB medikamentu blaknes

TB ārstēšanas laikā pacienti var novērot zāļu blaknes jeb nevēlamās blakusparādības

Dažādu cilvēku organismi ļoti individuāli reaģē uz TB medikamentiem – dažiem pacientiem visu ārstēšanas laiku nav novērojamas nekādas zāļu blaknes, tomēr daži pacienti ārstēšanas laikā sastopas ar vienu vai vairākām nevēlamām blakusparādībām.

Tādēļ ļoti svarīgi ir sekot līdzi savai pašsajūtai un, novērojot nepatīkamas sajūtas, informēt medicīnas darbinieku, kas var nozīmēt pacientam kontroles izmeklējumus un pēc nepieciešamības mainīt zāļu terapiju, lai laicīgi novērstu nevēlamās blakusparādības.

Vienlīdz svarīga ir pacieta aktīva līdzdalība atlabšanas procesā – kaitīgo ieradumu atmešana, pilnvērtīgs uzturs, sabalansēts dienas režīms, emocionālā labsajūta, svaigs gaiss un mērenas fiziskās aktivitātes, ir būtiski priekšnoteikumi veiksmīgai atlabšanai.

Zemāk apkopotas biežāk novērojamās TB terapijas blakusparādības un skaidrojums, kā rīkoties:

BlakneRīcība
Alerģiskas reakcijas (izsitumi, nieze)Par jebkura veida alerģiskām reakcijām ir jāziņo ārstējošam ārstam vai medicīnas darbiniekam, kas uzrauga pacienta ārstēšanas terapiju. Vieglākos gadījumos ārsts var nozīmēt pacientam ziedi vai medikamentus, kas atvieglo simptomus. Atsevišķos gadījumos, iespējams, nepieciešams pielāgot TB terapiju.
Sāpes vai nepatīkamas sajūtas vēderāNekavējoties ziņot ārstējošam ārstam, lai izslēgtu citu slimību iespējamību.
Vēdera izejas darbības traucējumi – diareja vai aizcietējumi

TB medikamenti, kas nogalina TB mikobaktērijas, iedarbojās arī uz mūsu zarnu dabīgo mikrofloru, tādēļ dažkārt var novērot vēdera izejas darbības traucējumus. Gadījumā, ja šie traucējumi ir maznozīmīgi un īsā laika posmā, tad specifiska ārstēšana nav nepieciešama. Svarīgi pie šādiem traucējumiem uzņemt daudz šķidruma!

Diarejas gadījumā nevajadzētu lietot uzturā pienu un dzērienus ar augstu cukura daudzumu tajos. Gadījumā, ja diareju piedzīvo vairāk nekā trīs reizes dienā, vajadzētu vērsties pie ārstējošā ārsta.

Aizcietējumu gadījumā vēlams ēst vairāk augļus un dārzeņus, žāvētus augļus, linsēklas, tāpat var lietot medikamentus pret aizcietējumu un izpildīt vieglus fiziskus vingrinājumus.

Sāpes vēdera augšējā daļā, biežāk labajā pusē un acu baltumu dzelteŠie simptomi ir raksturīgi aknu darbības traucējumiem un hepatītam. Par simptomiem ir jāziņo savam ārstam, kas nozīmēs papildus izmeklējumus, kā arī pielāgos TB ārstēšanas režīmu.
Nogurums, miegainība, salīgums, sausa āda, lūstoši mati, dažkārt arī krasas garastāvokļa pārmaiņasPar simptomiem ir jāziņo savam ārstam, kas var nozīmēt veikt vairogdziedzeru hormonu analīzes, kā arī, ja nepieciešams, nosūtīs pie endokrinologa.
Dedzinoša sajūta plaukstās un pēdās, sāpes pēdās, īpaši pa naktīm, nejutīgi vai tirpstoši roku un kāju pirksti, krampji ikru muskuļosŠie simptomi ir raksturīgi polineiropātijai, kas ir nervu sistēmas saslimšana. Par simptomiem ir jāziņo savam ārstam, kas noteikts tālāko rīcību.
Krāsu uztveres traucējumi, spilgti gaismas zibšņiŠādi simptomi var būt saistīti ar TB medikamentu lietošanu, par simptomiem jāziņo savam ārstējošajam ārstam
Metāliska garša mutēŠādas sajūtas var rasties pēc TB medikamentu lietošanas, normāla garša atgriezīsies pēc ārstēšanas kursa pabeigšanas. Ledenes vai košļājamās gumijas var palīdzēt tikt galā ar nepatīkamo sajūtu.
Vispārējs vājums, reiboņi, galvas sāpes, paātrināta sirdsdarbība, sāpes krūtīsPar šiem simptomiem ir jāziņo savam ārstējošajam ārstam, kurš nozīmēs elektrokardiogrammu un asins analīzes.
Dzirdes pasliktināšanāsGadījumā, ja paciets novēro dzirdes traucējumus, ir jāziņo savam ārstējošajam ārstam, kurš var nozīmēt veikt audiometrijas testu un rekomendēt turpmāko rīcību