Gadījumā, ja pēc cieša kontakta ar TB slimnieku, ir notikusi inficēšanās
TB mikobaktērijas ir nonākušas cilvēka organismā, formējas imūnā atbilde 4-6 nedēļu laikā. Pēc infekcijas nonākšanas organismā to var konstatēt veicot Mantoux testu (tuberkulīna raudzi) vai arī QuantiFeron testu. Šo infekcijas fāzi sauc par latentu tuberkulozes infekciju (LTBI). Cilvēks ar LTBI ir vesels, tam nav TB raksturīgie simptomi, bet viņš ir inficējies un šī infekcija nelabvēlīgos apstākļos var progresēt un izraisīt saslimšanu TB.
Cilvēkiem ar normālu imūnsistēmu, dzīves laikā LTBI progresē slimībā tikai 5-10% gadījumu, pārējie nekad nesaslimst ar TB. Ja imūnsistēma nespēj kontrolēt infekcijas izplatību organismā, tā var progresēt un izraisīt TB slimību. Biežāk tas notiek dažu mēnešu līdz 1-2 gadu laikā pēc inficēšanās, tomēr infekcija var progresēt TB slimībā jebkurā dzīves laikā.
Infekcijas attīstību TB slimībā veicina dažādas situācijas un stāvokļi, kas novājina cilvēka organisma imunitāti. Lielāks risks saslimt ar TB ir cilvēkiem:
- kuri lieto narkotikas vai citas toksiskas vielas,
- kuri pārmērīgi lieto alkoholu,
- kuri smēķē,
- kuriem ir hroniskas slimības, piemēram, HIV infekcija – īpaši, ja netiek saņemta attiecīga zāļu terapija, C hepatīts, plaušu, nieru slimības, cukura diabēts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimību u.c.,
- kuri medicīnisku iemeslu dēļ lieto imunitāti pazeminošus medikamentus (piemēram, ķīmijterapija, ārstēšana ar kortikosteroīdiem),
- kuriem ir slikti sadzīves apstākļi, nepilnvērtīgs uzturs,
- kuri atrodas ilgstošā stresā,
- kuriem ir pazemināts ķermeņa svars,
- kuriem ir bijis ilgstošs kontakts ar TB pacientu.
Lai novērstu LTBI attīstību TB slimībā, ārsts – pneimonologs var nozīmēt latentas tuberkulozes infekcijas profilaktisko terapiju, kas parasti ilgst 6 mēnešus. LTBI profilaktisko ārstēšanu var nozīmēt bērniem, kā arī pieaugušajiem, kuriem plānots uzsākt ārstēšanu ar bioloģiskajiem medikamentiem, tāpat personām ar HIV infekciju un citiem imūnsupresīviem stāvokļiem.
Latenta jeb “snaudoša” TB infekcija
Plaušu ārste Dr. Ginta Balode izskaidro, kāda ir atšķirība starp latentu TB infekciju un TB slimību, kā arī pastāsta, kādām cilvēku grupām ir lielāks risks TB infekcijas attīstībai TB slimībā.