Slimošana ar TB var atstāt iespaidu uz cilvēka fizisko, kā arī emocionālo pašsajūtu
Pietiekams atpūtas režīms, sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, kā arī atbalsts, ko sniedz apkārtējie cilvēki palīdzēs veiksmīgāk atlabt! Slimības laikā dažkārt ikdienišķas lietas un darbi var šķist sarežģītāk izpildāmi, nekā tas bijis iepriekš.
- Darbs, skola un atpūta. Atveseļošanās procesā ir svarīgi ļaut ķermenim atpūsties. Darbā vai mācību iestādē ieteicams atgriezties tad, kad cilvēks atkal jūtas pietiekami stiprs gan fiziski, gan emocionāli. Katram šis laiks būs individuāls – daži ir gatavi atgriezties darbā vai mācību procesā ļoti ātri, dažiem nepieciešams ilgāks laiks. Galvenais ir pievērst uzmanību savai pašsajūtai un veltīt pietiekami ilgu laiku atlabšanas procesam.
- Tāpat, ja cilvēks jūtas gana stiprs, var atgriezties pie sportiskām aktivitātēm un hobijiem. Nevajadzētu strauji sākt ar smagu fizisku slodzi, tomēr mērenas fiziskās aktivitātes noteikti nāks par labu pašsajūtai.
- Ārstēšanās laikā liela nozīme ir veselīgam uzturam. Dažkārt TB pacientiem var būt slikta apetīte, tādā gadījumā galvenais ieteikums ir ēst, to, kas garšo. Vēlams ēdienu uzņemt mazās porcijās, bet biežāk. TB pacientiem ieteicams uzturā vairāk lietot zivis, īpaši treknās, gaļu, pupiņas, daudz dārzeņus un zaļumus, augļus, dažādas putras, rīsus un kartupeļus.
- Tāpat jāpievērš uzmanība pietiekamai šķidruma uzņemšanai! Vēlams dzert 2 litrus ūdens dienā.
- Alkohola lietošana un TB medikamenti atveseļošanās procesā nav savienojami! Ārstēšanās laikā organismam ir vajadzīgs spēks, lai cīnītos ar slimību. Gan TB medikamenti, gan alkohols rada slodzi aknām, tādēļ, ja ārstēšanās laikā tiek lietots alkohols, cilvēka aknas nespēj tikt galā ar šo slodzi.
- TB ārstēšanas laikā nevajadzētu smēķēt! Smēķēšana novājina plaušas un var paildzināt atveseļošanās procesu, kā arī palielināt iespēju saslimt ar citām plaušu slimībām. Smēķēšana arī mazina apetīti, kas padara ķermeni vājāku, lai cīnītos ar TB.
- Nav medicīnisku pierādījumu, ka atveseļošanās procesā vajadzētu izvairīties no dzimumdzīves. Dažkārt pacientiem šāda saikne ar partneri var tieši palīdzēt justies labāk. Tomēr sievietēm nav vēlams plānot grūtniecību TB ārstēšanas laikā, bet gan pagaidīt līdz ārstēšanas kurss ir pabeigts.
- Slimošana ar TB var atstāt ietekmi uz cilvēka sociālo dzīvi. Cilvēkam var būt grūtības runāt par savu slimību ar apkārtējiem, kā arī apkārtējiem dažkārt var būt bail kontaktēties ar TB slimnieku, galvenokārt informācijas trūkuma dēļ par šo slimību (bieži cilvēki neapzinās, ka TB pacienti, kuri regulāri lieto zāles, nevar aplipināt citus). Tomēr atveseļošanās procesā ir svarīgi socializēties ar citiem cilvēkiem, nebaidīties runāt par savu saslimšanu un meklēt atbalstu, ja tas nepieciešams! Tāpat svarīgi ir izveidot savu ikdienas rutīnu un nodarboties ar dažādām aktivitātēm, lai nesaskartos ar vientulības vai nomāktības sajūtu.