Pasniegta Jāņa Leimana balva 2020

17.decembrī attālinātā sēdē Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība pasniedza ārsta Jāņa Leimana balvu 2020 par ieguldījumu tuberkulozes ierobežošanā!

Jāņa Leimana balva kopš 2016.gada tiek pasniegta reizi gadā – ārstiem, zinātniekiem, medicīnas māsām un citiem speciālistiem par ievērojamu un ilggadēju ieguldījumu tuberkulozes un citu plaušu slimību ierobežošanā, kā arī jauno tuberkulozes speciālistu sagatavošanā un izglītošanā, lai atbalstītu speciālistus, kas nenogurstoši strādā šajā sarežģītajā medicīnas jomā.

Šogad galvenās balvas saņemšanai bija izvirzīta Dr. Marina Everte no Strenču Psihoneiroloģiskās slimnīcas. Kolēģi par Dr. Everti saka: “Dr. Everte attieksmē pret pacientiem saglabājusi jaunībā iegūto pediatra piegājienu, kļūstot pacientiem par otro mammu, padomdevēju, plecu, uz kura izraudāties, noslēpumu glabātāju, taču saglabājot stingru nostāju ārstēšanās plānu sastādīšanā, disciplīnas ievērošanā. Kolēģu vidū iemantojusi mīļu iesauku “Māte Terēze”. Dr Evertes vadībā ir izskolotas ļoti daudzas medicīnas māsas, kuras arī savu darba dzīvi saistījušas ar šo slimnīcu un tuberkulozes ārstniecību un aprūpi. Cienījamā daktere visu savu darba mūžu veltījusi speciālistu un iedzīvotāju izglītošanai gan kopīgās konferencēs ar saviem kolēģiem”.

Tāpat šogad tika piešķirta arī Jāņa Leimana veicināšanas balva, ko saņēma ārste Līga Kukša no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Tuberkulozes un plaušu slimību centrs. Nominējot Dr. Kukšu balvas saņemšanai, viņas kolēģi norāda: “Dr. Kukša tuberkulozes pētīšanai, mācīšanai un apkarošanai Latvijā ir veltījusi visu savu darba mūžu. Īpaši nozīmīgu darbu Līga ir veikusi daudzzāļu-rezistentas tuberkulozes pētniecībā un ārstēšanā. Pateicoties Līgas nesavtīgajam ieguldījumam šajā jomā Latvijā vienā no pirmajām valstīm pasaulē daudzzāļu rezistentas tuberkulozes ārstēšanā tiek lietoti jaunie medikamenti.  Pateicoties tam, ir ievērojami samazinājies daudzzāļu rezistentās TB pacientu skaits, un pacientiem šo iepriekš neārstējamo slimību var izārstēt. Līgai par to ir pateicīgi ne tikai pacienti, bet arī profesionāļi, jo arī mūsu darbs līdz ar to ir kļuvis daudz patīkamāks un rezultatīvāks. Jaunie medikamenti “paši uz Latviju neatnāca”- tas ir prasījis milzīgu ieguldījumu no Līgas, gan iesaistoties klīniskajos pētījumos, gan rakstot publikācijas. Izcila ārste, skolotāja, zinātniece, vadītāja – tāda ir mūsu Līga, ar kuru mēs visi lepojamies”.

Sirsnīgi pateicamies arī stikla māksliniecei Martai Ģibietei par brīnišķīgajām balvām!